Regeneracja filtra DPF. Czy warto ją robić?

Regeneracja filtra DPF. Czy warto ją robić

W dniu dzisiejszym niemalże każdy pojazd wyposażony w silnik wysokoprężny, a od tego roku również samochody z benzynowymi jednostkami napędowymi zasilanymi wtryskiem bezpośrednim posiadają lub będą posiadać filtr cząstek stałych. Jest to konstrukcyjnie proste urządzenie, będące niestety w bardzo wielu przypadkach powodem poważnych awarii oraz niemiłych doświadczeń dla kierowców. Prawdopodobnie największym błędem wśród użytkowników jest brak przeszkolenia i wiedzy jak się obchodzić z nowoczesnymi samochodami. Nie od dziś się przyjęło, że silniki diesla są wprost stworzone do pokonywania długich tras a z kolei silniki benzynowe przypisuje się bardziej jeździe miejskiej. Filtry cząstek stałych są tak zaprojektowane aby samooczyszczanie było inicjowane przez ECU inaczej aktywna regeneracja DPF. Warto nie przerywać tego procesu, gdyż wielokrotnie nie dokończone wypalanie skutkuje nadmiernym zapchaniem filtra a następne usterką innych podzespołów w samochodzie.

Warto Regenerować DPF czy usuwać?

Praktycznie od samego początku kiedy tylko problemy z filtrami dpf zaczęły doskwierać kierowcom i mechanikom, powstały skuteczne metody usuwania filtrów cząstek stałych. Praktycznie zawsze taki zabieg kończy się „pozytywną” reakcją samochodu. Spaliny mają lepszy przepływ, silnik odżywa, niechciane kontrolki z deski znikają a proces dopalania nie powoduje już zwiększonej ilości oleju czy nawet spalania. Niestety o ile samo usunięcie filtra cząstek stałych nie zagraża karami dla warsztatów je wykonujących tak już usunięcie go przez użytkownika samochodu jest nielegalne i co najgorsze trujące dla środowiska. Zabiegi tego typu mają najczęściej zastosowanie w przypadku samochodów sportowych, w których normy spalinowe nie są aż tak wysoce restrykcyjne. Także pomimo wielu superlatyw usunięcia, regeneracja filtra dpf to czynność, która na pewno warto, przynajmniej z prawnego punktu widzenia zrobić kiedy zajdzie taka potrzeba.

Regeneracja filtra DPF, czy warto wymienić filtr na nowy?

Filtr cząstek stałych jak każda inna część w samochodzie narażony jest na zużycie z biegiem czasu i eksploatacji. Różnica na tle tłumik z filtrami DPF a większości innych części, zwłaszcza w cenie jest kolosalna. Czasami ceny nowych oryginalnych filtrów DPF sięgają nawet połowy lub więcej, wartości pojazdu a wybór części zamiennej obarczony jest dużym ryzykiem słabej jakości wykonania części i następstw związanych z jej montażem. Poprawnie wykonana regeneracja filtra DPF, przewiduje jego dokładną rozbiórkę i renowację części nadających się do tego oraz wymianę mocno zużytych lub uszkodzonych na nowe. Od ponad dziesięciu lat wykonaliśmy tysiące prawidłowych regeneracji, również w pojazdach użytkowych (samochody dostawcze i ciężarowe, maszyny rolnicze, budowlane, przemysłowe), dzięki czemu wiemy, że nasze filtry dpf posiadają takie same parametry jak fabrycznie nowe oraz spełniają wszystkie normy ekologiczne. Tak więc odpowiadając na pytanie, regeneracja filtra dpf, czy warto? Z pełnym przekonaniem odpowiadamy, że warto! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *