Chiptuning z pomiarami na hamowni 4x4

Co to jest chip tuning?

Chip tuning to modyfikacja programu w sterowniku silnika, czyli elektroniczne podniesienie mocy silnika samochodu. Po chiptuning auto staje się: szybsze, bezpieczniejsze, palące mniej paliwa. Chip tuning jest możliwy dzięki wykorzystaniu rezerw, jakie zostawił producent, który w ten sposób zabezpiecza się przed awariami spowodowanymi przez właścicieli poprzez nadmierne i intensywne korzystanie z samochodu.

Chip tuning - plusy i minusy

W sieci od lat trwa dyskusja na temat plusów i minusów chiptuningu. Najczęściej źle o chiptuningu wyrażają się osoby, które miały do czynienia z tuningiem wykonanym nieprofesjonalnie, przez amatorów nie posiadających wystarczającej wiedzy i narzędzi. Nie mniej jednak przeważaj opinie, że chip tuning to bardzo dobre i niedrogie rozwiązanie, które przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i większy komfort podróżowania. Profesjonalne strojenie na hamowni, wykonany indywidualnie dla konkretnego samochodu, połączone z podstawową diagnostyką nie niesie za sobą żadnego zagrożenia, oczywiście pod warunkiem użytkowania samochodu z głową. 

Jeśli regularnie serwisujesz swoje auto, dbasz o dobry olej i dobrej jakości paliwo i po prostu lubi swój samochód to chip tuning jest idealnym rozwiązaniem, które pozwoli Ci się jeszcze bardziej cieszyć z zalet swojego auta. Miny niektórych kierowców przy próbie rozpędzania samochodu są bezcenne, gdy teoretycznie mocniejsze i droższe samochody zostają w tyle. 

Na czym polega chiptuning?

Każdy samochód posiada jednostkę centralną/sterownik silnika/kalkulator wtrysku, jest to komputer odpowiadający za pracę układu wtryskowego i silnika. PCM ma zapisany w procesorze program, dzięki któremu wie o tym, jak sterować paliwem i zapłonem/kątem wtrysku w każdych warunkach. Seryjne nastawy zapisane w ECU są przygotowane tak, aby trwałość auta była, jak największa, a nie tak, aby silnik rozwijał największą moc i moment obrotowy, palił najmniej paliwa oraz był ekologiczny - przynajmniej w badaniach homologacyjnych.

Chip tuning – jak to się robi?

Chipy to modyfikacja programu w sterowniku silnika. W sterownikach silnika zmieniana jest najczęściej zawartość zewnętrznej pamięci programu, umieszczona zwykle w układzie scalonym, zwanym pamięcią eeprom lub flash lub mikrokontrolerze. Sposób chip tuningu nie ma znaczenia dla uzyskanego efektu - ważne jest prawidłowa modyfikacja programu i jego dostosowanie do konkretnego samochodu, a nie sposób, w jaki zostanie on wykonany. W nowszych samochodach chip tuning wykonywany jest poprzez wgranie programu do ECU za pomocą programatora przez złącze diagnostyczne, używając programatora przez port BDM, Jtag lub - w starszych egzemplarzach aut po przez wylutowanie i przeprogramowanie pamięci flash sterownika silnika. 

Więcej informacji o chiptuningu